Устоз ва шогирд анъаналарини сақлаб қолиш, ривожлантириш, янги босқичларга кўтариш фақат ва фақат яхшиликка, келгусида ўз касбига содиқ ва фидоий ходимлар тайёрлашга хизмат қилади. Зеро, Абдулла Авлоний бежизга “Ҳар бир миллатнинг саодати, давлатнинг тинчи ва роҳати ёшларнинг яхши тарбиясига боғлиқдир”, – деб таъкидламаган. Чунки келажаги буюк давлат учун комил, ҳар томонлама етук ва баркамол, маънан ва ахлоқан пок, ватанпарвар ва халқпарвар инсонлар сув ва ҳаводек муҳимдир.
Адҳам АБДИЕВ, Жиноят ишлари бўйича Китоб туман судининг судья ёрдамчиси
Ер майдонларини ўзбошимчалик билан эгаллаш тегишли жавобгарликка сабаб бўлади
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 68-моддасида ер, ер ости бойликлари, сув, ўсимлик ва ҳайвонот дунёси ҳамда бошқа табиий ресурслар умуммиллий бойликдир, улардан оқилона фойдаланиш зарур ва улар давлат муҳофазасидадир.
Ер қонунда назарда тутилган ҳамда ундан оқилона фойдаланишни ва уни умуммиллий бойлик сифатида муҳофаза қилишни таъминловчи шартлар асосида ва тартибда хусусий мулк бўлиши мумкин.
Судларда кўрилаётган ишлар шуни кўрсатмоқдаги, айрим фуқароларимиз томонидан ер майдонлари ўзбошимчалик билан эгаллаб, ҳар-хил иморатлар, ноқонуний қурилмалар қуриб олиб, ерларни фойдаланишга яроқсиз ҳолатларга келтириш ҳолатлари аниқланиб, ноқонуний қурилишларни буздириш ва ер майдонини дастлабки ҳолатга келтириш ҳақида суднинг ҳал қилув қарорлари чиқарилмоқда.
Ер майдонлари ўзбошимчалик билан эгаллаб олинишининг олдини олиш, ер майдонларини талон-торож қилиш борасида жазо чоралари кўчайтирилмоқда.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Олий мажлиси Қонунчилик палатаси томонидан 2024 йил 30 июлда қабул қилинган, Сенат томонидан
2024 йил 23 октябрда маъқулланган “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ер участкаларидан самарали фойдаланиш, соҳадаги ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш механизмларини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги  Қонуни билан бир қатор қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
Қонунга кўра, Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодексига, Жиноят-процессуал кодексига, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига, Фуқаролик процессуал кодексига ҳамда “Давлат божи тўғрисида”ги ЎРҚ-600-сонли Қонунига тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 60-моддасининг санкциясида кўрсатилган жазо чораси  кўчайтирилиб, ер участкаларини ўзбошимчалик билан эгаллаб олиш, шу жумладан ушбу ер участкаларига нисбатан қонуний ҳуқуқлари мавжуд бўлмаган ҳолда улардан фойдаланиш — фуқароларга базавий ҳисоблаш миқдорининг ўттиз баравари, мансабдор шахсларга эса — етмиш баравари миқдорида жарима солишга сабаб бўлади.
Ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган, ажратилган ер участкасига туташ бўлган ва туташ бўлмаган ер участкаларида қурилиш ишларини амалга ошириш — фуқароларга базавий ҳисоблаш миқдорининг икки юз баравари, мансабдор шахсларга эса — тўрт юз баравари миқдорда жарима солишга сабаб бўлади, деб белгиланди.
Худди шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг
2291-моддасининг санкциясидаги жазо чоралари ҳам кучайтирилиб, ер участкаларини ўзбошимчалик билан эгаллаб олиш, шу жумладан, ушбу ер участкаларига нисбатан қонуний ҳуқуқлари мавжуд бўлмаган ҳолда улардан фойдаланиш, худди шундай ҳаракатлар учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилган бўлса — базавий ҳисоблаш миқдорининг уч юз бараваридан тўрт юз бараваригача миқдорда жарима ёки уч йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд беш йилгача озодликни чеклаш ёки беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Суғориладиган ер участкаларини уларда қурилиш ишларини амалга оширган ҳолда ўзбошимчалик билан эгаллаб олиш — базавий ҳисоблаш миқдорининг тўрт юз бараваридан олти юз бараваригача миқдорда жарима ёки беш йилдан етти йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади, деб белгиланди.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик-процессуал кодекси янги 232-боб билан тўлдирилди.
232-боб. Ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган, давлат мулкида бўлган ер участкасини қайтариш, ўзбошимчалик билан қурилган иморатни бузиб ташлаш тўғрисидаги ишларни юритишнинг ўзига хос хусусиятлари деб номланиб, ушбу бобда ер майдонларини ўзбошимчалик билан эгаллаб олиш ҳолатлари бўйича судларга киритилган даъво аризаларни фуқаролик ишлари бўйича судларда кўриб чиқишнинг янги тартиби белгилаб берилди.
Хулоса қилиб айтадиган бўлсак, давлатнинг бир қарич ер майдонини ҳам ўзбошимчалик билан эгаллаб олиш, турли хил ноқонуний иморатлар қуриш қонун билан тегишли жавобгарликка тортишга асос бўлади.