- Cудьялар ички ишлар ходимлари учун семинар ўтказдиҚашқадарё вилоят суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати ташаббуси билан вилоят ИИБда ташкил этилган семинар меҳнат муносабатлари ва унга риоя этиш мавзуида бўлиб ўтди. Унда вилоят суди раиси ўринбосари-фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати раиси Камол Намазов маъруза қилиб, Ўзбекистон Республикаси… Read more: Cудьялар ички ишлар ходимлари учун семинар ўтказди
- Тергов судьялари учун семинар ташкил этилдиМаълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тезкор-қидирув ҳамда тергов фаолиятида шахснинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини янада кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига асосан жорий йилдан бошлаб жиноят ишлари бўйича судларда тергов судьялари ўз фаолиятини бошлашди. Қашқадарё вилоятида фаолиятини бошлаган тергов судьялари… Read more: Тергов судьялари учун семинар ташкил этилди
- Жиноят ишлари бўйича Миришкор туман судининг судьяси Ҳусниддин Рустамов ўқувчилар учун амалий дарс машғулоти ўтдиТуманнинг Жейнов қишлоғида жойлашган19-сонли умумий ўрта таълим мактаби ўқувчилари учун ташкил этилган дарс машғулоти “Ҳуқуқий онг, ҳуқуқий маданият” мавзуида бўлди. Унда бугунги кунда мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг кафолатлари борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, таълим соҳасидаги янгиликлар ва жорий қилинаётган янги… Read more: Жиноят ишлари бўйича Миришкор туман судининг судьяси Ҳусниддин Рустамов ўқувчилар учун амалий дарс машғулоти ўтди
- Қашқадарё вилоят судида маърифат соати бўлиб ўтдиСудья ва суд ходимлари иштирокида ташкил этилган маърифат соатида инсоннинг маданияти, унинг ташқи ва ички гўзаллиги хусусида сўз юритилди. Тадбирда суд тизими эгаларининг маданияти нафақат суд қарорларининг ижро этилишига, балки халқнинг суд тизимига бўлган юксак ишончининг шаклланишига ҳам бевосита таъсир… Read more: Қашқадарё вилоят судида маърифат соати бўлиб ўтди
- Адвокатлар билан учрашув ташкил этилдиАдвокатлар палатаси Қашқадарё вилоят ҳудудий бошқармаси, Қашқадарё вилоят суди ва вилоятда фаолият юритувчи ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари иштирокида учрашув ташкил этилди. Тадбир адвокатларнинг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, суд, бошқа давлат ва жамоат ташкилотларида жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқ ва… Read more: Адвокатлар билан учрашув ташкил этилди
- Қашқадарё вилояти судлари масъуллари Шаҳрисабз туманида сайёр қабул ўтказдиҚашқадарё вилояти судлари масъуллари томонидан жиноят ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, аҳолининг ҳуқуқий мавзудаги мурожаатларига ечим излашга қаратилган ишларни жонлантириш мақсадидаги сайёр қабулларнинг навбатдагиси Шаҳрисабз тумани “Янги қишлоқ” маҳалла фуқаролар йиғинида ташкил этилди. Қабул давомида турли масалаларда ҳуқуқий маслаҳат ва кўмак… Read more: Қашқадарё вилояти судлари масъуллари Шаҳрисабз туманида сайёр қабул ўтказди
- Қашқадарё вилояти судлари мутасаддилари томонидан Китоб туманида сайёр қабул ташкил этилдиҚашқадарё вилояти судлари мутасаддиларининг жиноят ва ҳуқуқбузарликлар, никоҳдан ажратиш, тадбиркорлик субъектлари иштирокидаги низолар ва фуқароларнинг мурожаатларини ўрганишга ҳамда олис ҳудудларда профилактика ишларини жонлаштиришга қаратилган сайёр қабулларнинг навбатдагиси Китоб тумани “Аёқчи” маҳалла фуқаролар йиғинида ташкил этилди. Сайёр қабулда турли ижтимоий-иқтисодий масалаларда… Read more: Қашқадарё вилояти судлари мутасаддилари томонидан Китоб туманида сайёр қабул ташкил этилди
- Қашқадарё вилоят судида суд қарорларининг ижроси юзасидан семинар ташкил этилдиҚашқадарё вилоят суди, вилоят прокуратураси ҳамда Мажбурий ижро бюроси вилоят бошқармаси ҳамкорлигида суд қарорларининг ижроси юзасидан семинар ташкил этилди. Семинарда суд қарорларининг ижросини таъминлаш, Адолат ахборот дастури орқали келиб тушаётган ижро варақаларининг сифати, қонун талабларига мос келиши, қарздорлар билан боғлиқ… Read more: Қашқадарё вилоят судида суд қарорларининг ижроси юзасидан семинар ташкил этилди
- Қашқадарё вилоят судида видеоконференцалоқа тарзида семинар машғулоти ташкил этилдиМаълумки, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида белгиланган муҳим ва устувор йўналишлардан келиб чиқиб, судлар фаолияти самарадорлигини ошириш, ишни судга қадар юритишда тарафларнинг тенглиги ва тортишуви принципини амалда таъминлаш, шунингдек, тезкор-қидирув ҳамда тергов фаолиятида шахснинг ҳуқуқ ва эркинликларини самарали ҳимоя қилинишига эришиш… Read more: Қашқадарё вилоят судида видеоконференцалоқа тарзида семинар машғулоти ташкил этилди
- Судларда архив ишини юритиш, архив ишини тўғри ташкил этиш мавзусида семинар машғулоти ўтказилдиЎзбекистон Республикаси Олий судининг архив мудири Т.Шаймарданов бошчилигида Қашқадарё вилоятининг барча туманлараро, туман, шаҳар судларининг архив мудирлари, архивариуслари ҳамда Қашқадарё вилоят архив иши худудий бошқармаси мутахассиси А.Суяровлар иштирокида семинар машғулоти ўтказилди. Видеоконференцалоқа режимидаги семинарда вилоят, туманлараро, туман (шаҳар) судлари архивларида… Read more: Судларда архив ишини юритиш, архив ишини тўғри ташкил этиш мавзусида семинар машғулоти ўтказилди
- Жиноят ишлари бўйича Кўкдала туман судининг сайёр суд мажлиси бўлиб ўтдиСуд раиси Ўктам Расулов ва судья Азиз Олимовлар томонидан Кўкдала туман ҳокимлиги биносида ўтказилган очиқ сайёр суд мажлисида бир қатор жиноят ва маъмурий ҳуқуқбузарликка оид ишлар кўриб чиқилди. Суд ҳукми билан айбли деб топилиб, бугунги кунда озодликни чеклаш жазосини ўтаб… Read more: Жиноят ишлари бўйича Кўкдала туман судининг сайёр суд мажлиси бўлиб ўтди
- Қашқадарё вилояти судлари мутасаддилари томонидан Қарши туманида сайёр қабул ташкил этилдиЖиноят ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, аҳолининг ҳуқуқий мавзудаги мурожаатларига ечим излашга қаратилган ишларни жонлантириш мақсадида Қашқадарё вилоят судлари масъуллари томонидан Қарши тумани “Чорағил” маҳалла фуқаролар йиғинида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул ташкил этилди. Cайёр қабул давомида турли масалаларда ҳуқуқий маслаҳат… Read more: Қашқадарё вилояти судлари мутасаддилари томонидан Қарши туманида сайёр қабул ташкил этилди
- Қашқадарё вилояти судлари раислари ва ўринбосарлари иштирокида Чироқчи туманида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул ташкил этилдиҚашқадарё вилояти судлари раислари ва ўринбосарлари томонидан жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, аҳолининг ҳуқуқий мавзудаги мурожаатларига ечим излашга қаратилган ишларни жонлантириш мақсадидаги Чироқчи туманида сайёр қабуллар ташкил этилди. Қабул давомида турли масалаларда ҳуқуқий маслаҳат ва кўмак сўраб келган 20 нафар… Read more: Қашқадарё вилояти судлари раислари ва ўринбосарлари иштирокида Чироқчи туманида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул ташкил этилди
- Қашқадарё вилояти судларининг 2024 йилнинг 1-чораги давомидаги фаолияти таҳлили ҳамда соҳага оид муҳим ва долзарб масалаларга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди2024 йилнинг 1-чораги давомида Қашқадарё вилоят, туманлараро, туман ва шаҳар судларига 2.995 (2023 йил 1-чораги давомида 3.468) та мурожаат келиб тушган (мурожаатлар 2023 йил 1-чорагига нисбатан 473 тага камайган). Мазкур мурожаатларнинг 269 (320) таси умумий мурожаатлар, ўтган йилга нисбатан… Read more: Қашқадарё вилояти судларининг 2024 йилнинг 1-чораги давомидаги фаолияти таҳлили ҳамда соҳага оид муҳим ва долзарб масалаларга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди
- Нишон туманида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул бўлиб ўтдиҚашқадарё вилоят судлари раислари ва ўринбосарлари томонидан жиноят ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, аҳолининг ҳуқуқий мавзудаги мурожаатларига ечим излашга қаратилган ишларни жонлантириш мақсадида Нишон туманида сайёр қабул ташкил этилди. Қабул давомида турли масалаларда ҳуқуқий маслаҳат ва кўмак сўраб келган 23 нафар… Read more: Нишон туманида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул бўлиб ўтди
- Муборак туманида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул ташкил этилдиҚашқадарё вилоят судлари раислари ва ўринбосарлари иштирокида Муборак тумани “Амир Темур” маҳалла фуқаролар йиғинида аҳолининг ҳуқуқий мавзудаги мурожаатларига ечим излашга қаратилган сайёр қабул ташкил этилди. Унда турли масалаларда ҳуқуқий маслаҳат ва кўмак сўраб келган 16 нафар фуқароларнинг мурожаатлари тингланди. Қабул… Read more: Муборак туманида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул ташкил этилди
- Қашқадарё вилоят суди томонидан Наврўз байрами ҳамда Ўзбекистон Қаҳрамони, Ўзбекистон халқ шоири Абдулла Ориповнинг таваллуд куни муносабати билан маънавий-маърифий тадбир ташкил этилдиТадбирда судьялар ва суд ходимлари, фахрийлар, талаба ёшлар, профессорлар ҳамда ижодкорлар иштирок этишди. Тадбирда сўз олганлар иштирокчиларни халқимизнинг қадимий тарихи, бой маданияти ва эзгу қадриятларини ўзида мужассам этган Наврўз байрами билан қутлар экан, ушбу санада таваллуд топган суюкли шоиримизнинг бетакрор… Read more: Қашқадарё вилоят суди томонидан Наврўз байрами ҳамда Ўзбекистон Қаҳрамони, Ўзбекистон халқ шоири Абдулла Ориповнинг таваллуд куни муносабати билан маънавий-маърифий тадбир ташкил этилди
- Қашқадарё вилояти судлари мутасаддилари томонидан Касби туманида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул ўтказилдиЖиноят ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, аҳолининг ҳуқуқий мавзудаги мурожаатларига ечим излашга қаратилган ишларни жонлантириш мақсадидаги Қашқадарё вилоят судлари раислари ва ўринбосарлари томонидан Касби туманида сайёр қабул ташкил этилди. Cайёр қабул давомида турли масалаларда ҳуқуқий маслаҳат ва кўмак сўраб келган 31… Read more: Қашқадарё вилояти судлари мутасаддилари томонидан Касби туманида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул ўтказилди
- Қашқадарё вилоят судида сўз мулкининг султони Алишер Навоий ҳамда буюк саркарда ва шоир Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллуди муносабати билан маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтдиБуюк аждодларимиз таваллуд куни муносаби билан ташкил этилган тадбир “Мангуликка дахлдор мутафаккирлар” деб номланди. Унда Қашқадарё вилоят судлари судьялари, ходимлари, адабиётшунослар ва санъат вакиллари иштирок этишди. Тадбирда буюк сиймоларимиз Навоий ва Бобурнинг ижодий, маънавий мероси халқимизнинг қалб қўридан мустаҳкам жой… Read more: Қашқадарё вилоят судида сўз мулкининг султони Алишер Навоий ҳамда буюк саркарда ва шоир Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллуди муносабати билан маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди
- Деҳқонобод туманида сайёр суд мажлиси ўтказилдиЖиноят ишлари бўйича Деҳқонобод туман суди томонидан туман ҳокимлиги биносида очиқ сайёр суд мажлиси ўтказилди. Унда жамоатчилик вакиллари ва ёшлар иштирок этишди. Сайёр суд мажлиси давомида 13 та маъмурий ҳуқубузарликка оид ишлар ва 1 та жиноят иши кўриб чиқилди. Суднинг… Read more: Деҳқонобод туманида сайёр суд мажлиси ўтказилди
- Шаҳрисабзда судьялар иштирокида ўқув-семинари ташкил этилдиҚашқадарё вилоят суди жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати судьялари Фазлиддин Чориев, Файёза Қамбарова, жиноят ишлари бўйича Яккабоғ туман суди раиси Адолат Ҳамраева, жиноят ишлари бўйича Шаҳрисабз туман суди раиси Шавкат Турдиев ва жиноят ишлари бўйича Шаҳрисабз шаҳар суди раиси Наврўз… Read more: Шаҳрисабзда судьялар иштирокида ўқув-семинари ташкил этилди
- Қашқадарё вилоят судида “Жамиятда аёл юристларнинг роли ва суд тизимида ишга жойлаштириш имкониятлари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтдиБирлашган миллатлар ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссарининг Ўзбекистонга ташрифи якунлари юзасидан тавсияларини амалга ошириш, шунингдек, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг 2023 йил 10 июндаги Қўшма қарори… Read more: Қашқадарё вилоят судида “Жамиятда аёл юристларнинг роли ва суд тизимида ишга жойлаштириш имкониятлари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди
- Қашқадарё вилоят судида судьялар, прокуратура ва ички ишлар органларининг тергов хизмати ходимлари иштирокида семинар машғулоти бўлиб ўтдиҚашқадарё вилоят судида “Дастлабки тергов ва суриштирув органлари томонидан жиноят ишларини юритишда хато ва камчиликларга йўл қўймаслик ва мавжудларини бартараф этиш” мавзусида семинар машғулоти бўлиб ўтди. Унда Қашқадарё вилоят судининг жиноят ишлари бўйича судьялари, прокуратура ва ички ишлар органларининг тергов… Read more: Қашқадарё вилоят судида судьялар, прокуратура ва ички ишлар органларининг тергов хизмати ходимлари иштирокида семинар машғулоти бўлиб ўтди
- Қашқадарё вилоят судлари мутасаддилари иштирокида Муборак туманида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул ташкил этилдиҚашқадарё вилоят судлари мутасаддилари томонидан жиноят ва ҳуқуқбузарликлар, никоҳдан ажратиш, тадбиркорлик субъектлари иштирокидаги низолар ҳамда фуқароларнинг мурожаатлари кўпайган ҳудудларда профилактика ишларини жонлаштиришга қаратилган сайёр қабуллар мунтазам ўтказиб келинмоқда. Суд-ҳуқуқ масалалари бўйича ўтказиб келинаётган ана шундай сайёр қабулларнинг навбатдагиси Муборак тумани… Read more: Қашқадарё вилоят судлари мутасаддилари иштирокида Муборак туманида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул ташкил этилди
- Қарши туманлараро иқтисодий суди судьялари томонидан семинар ташкил этилдиҚарши туманлараро иқтисодий суди судьялари ҳамда Қарши шаҳар Давлат солиқ инспекцияси ходимлари иштирокида семинар ташкил этилди. Мазкур семинар «Давлат органлари билан муносабатларда фуқаролар ва тадбиркорлик субъектлари ҳуқуқларининг самарали ҳимоя қилинишини таъминлаш буйича кўшимча чоралар кўрилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим… Read more: Қарши туманлараро иқтисодий суди судьялари томонидан семинар ташкил этилди
- Қашқадарё вилоят судлари мутасаддилари иштирокида Касби туманида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул ташкил этилдиҚашқадарё вилоят судлари мутасаддилари томонидан жиноят ва ҳуқуқбузарликлар, никоҳдан ажратиш, тадбиркорлик субъектлари иштирокидаги низолар ҳамда фуқароларнинг мурожаатлари кўпайган ҳудудларда профилактика ишларини жонлаштиришга қаратилган сайёр қабулларнинг навбатдагиси Касби тумани “Соҳибкор” маҳалла фуқаролар йиғинида ташкил этилди. Мазкур сайёр қабулда турли ижтимоий-иқтисодий масалаларда… Read more: Қашқадарё вилоят судлари мутасаддилари иштирокида Касби туманида суд-ҳуқуқ масалалари бўйича сайёр қабул ташкил этилди
- Қашқадарё вилоят судлари мутасаддилари иштирокида Касби туманида тарғибот тадбири ўтказилдиҚашқадарё вилоят судлари раислари ва ўринбосарлари иштирокида аҳоли билан очиқ мулоқот қилиш, уларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш ҳамда қонунчиликдаги янгиликлар мазмунини аҳоли ўртасида кенг ёритиш мақсадида Касби тумани “Майманоқ” маҳалла фуқаролар йиғинида тарғибот тадбири ўтказилди. Тадбирда сўзга чиққан Қашқадарё вилоят суди… Read more: Қашқадарё вилоят судлари мутасаддилари иштирокида Касби туманида тарғибот тадбири ўтказилди
- Ғузор туманида судьялар томонидан Ўзбекистон Республикаси Конституциясига киритилаётган ўзгаришларнинг мазмун-моҳиятини тушунтиришга бағишланган маърифий-ҳуқуқий тадбирлар ўтказилмоқдаҒузор тумани “Мустақиллик” маҳалла фуқаролар йиғинида ташкил этилган тадбирда жиноят ишлари бўйича Ғузор тумани суди раиси Лазиза Расулова, Ғузор туманлараро иқтисодий суди раиси Нодир Хўжақуловлар иштирок этишди. Тадбирда сўз олганлар судьялар “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида“ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий Қонуни лойиҳаси… Read more: Ғузор туманида судьялар томонидан Ўзбекистон Республикаси Конституциясига киритилаётган ўзгаришларнинг мазмун-моҳиятини тушунтиришга бағишланган маърифий-ҳуқуқий тадбирлар ўтказилмоқда
- Қашқадарё вилоят суди масъуллари иштирокида Яккабоғ туманида сайёр қабул ташкил этилдиЖиноят ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, аҳолининг ҳуқуқий мавзудаги мурожаатларига ечим излашга қаратилган ишларни жонлантириш мақсадидаги Қашқадарё вилоят судлари раислари ва ўринбосарлари томонидан олис қишлоқ, маҳалла ва овулларда ўткзиб келинаётган сайёр қабулларнинг навбатдагиси Яккабоғ тумани “Ишкент” МФЙ да ўтказилди. Ташкил этилган… Read more: Қашқадарё вилоят суди масъуллари иштирокида Яккабоғ туманида сайёр қабул ташкил этилди
- Қашқадарё вилоят маъмурий судида давра суҳбати ташкил этилдиҚашқадарё вилоят маъмурий судида Қашқадарё вилоят Адлия бошқармаси билан ҳамкорликда “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг 2023 йил 14 мартдаги “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонуни лойиҳаси бўйича Ўзбекистон Республикаси референдумини ўтказиш ҳақида”ги қарори юзасидан давра суҳбати ташкил этилди.… Read more: Қашқадарё вилоят маъмурий судида давра суҳбати ташкил этилди
- Қарши туманлараро иқтисодий суди судьялари томонидан “Инсон ҳуқуқлари – олий қадрият” мавзусида учрашув ташкил этилдиҚашқадарё вилоят Юридик техникумида “Инсон ҳуқуқлари – олий қадрият” мавзусида учрашув ташкил этилди. Унда Қарши туманлараро иқтисодий суди раиси Л.Абдуллаев, судьялар У.Латипов, Ж.Ачилов, юридик техникуми ўқитувчилари ва талаба ёшлар иштирок этишди. Тадбирда сўзга чиққан судьялар Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистонда инсон… Read more: Қарши туманлараро иқтисодий суди судьялари томонидан “Инсон ҳуқуқлари – олий қадрият” мавзусида учрашув ташкил этилди
- Қашқадарё вилоят суди томонидан “Коррупция – ривожланишимизга тўсиқ” мавзусида йиғилиш ташкил этилдиЖамиятда ижтимоий-маънавий муҳитга салбий таъсир кўрсатадиган коррупциявий омилларга қарши муросасиз курашиш ва жамиятда қонун устуворлигини таъминлашга барча бирдек масъулдир. Бу борада эса коррупциянинг келиб чиқишига имкон яратаётган шарт-шароитларни ўз вақтида бартараф этиш муҳим саналади. Қашқадарё вилоят суди томонидан “Коррупция –… Read more: Қашқадарё вилоят суди томонидан “Коррупция – ривожланишимизга тўсиқ” мавзусида йиғилиш ташкил этилди
- Қашқадарё вилоят судида Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш ва судлар фаолияти самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Фармонининг мазмун-моҳиятига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтдиМаълумки, 2023 йилнинг 16 январ куни Президентимизнинг “Одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш ва судлар фаолияти самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди. Мазкур Фармонда суд ҳокимиятининг чинакам мустақиллигини таъминлаш, судлар фаолияти самарадорлиги ва одил судлов сифатини оширишга қаратилган… Read more: Қашқадарё вилоят судида Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш ва судлар фаолияти самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Фармонининг мазмун-моҳиятига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди
- 16 нафар маҳкумга нисбатан инсонпарварлик далолатномалари қўлланилдиЖиноят ишлари бўйича Муборак туман судида бўлиб ўтган очиқ суд мажлисида бир гуруҳ маҳкумларга нисбатан инсонпарварлик далолатномалари қўлланилди. Очиқ суд мажлиси давомида Муборак туманида жойлашган 33-сонли манзил-колонияда озодликдан маҳрум қилиш жазосини ўтаётган 16 нафар маҳкумларга нисбатан инсонпарварлик далолатномалари қўлланилди. Жумладан,… Read more: 16 нафар маҳкумга нисбатан инсонпарварлик далолатномалари қўлланилди
- Қашқадарё вилояти судларининг 2022 йил давомидаги фаолияти таҳлили ҳамда соҳага оид муҳим ва долзарб масалаларга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтдиУнда Қашқадарё вилоят суди раиси Абдуқаюм Маҳкамов, Қашқадарё вилоят маъмурий суди раиси вазифасини вақтинча бажарувчи Бахтиёр Қиличов ҳамда Қашқадарё вилоят суди раиси ўринбосарлари иштирок этди. Матбуот анжуманида Қашқадарё вилоят судлари томонидан 2022 йилнинг 12 ойи давомида одил судлов борасида амалга… Read more: Қашқадарё вилояти судларининг 2022 йил давомидаги фаолияти таҳлили ҳамда соҳага оид муҳим ва долзарб масалаларга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди
- Жиноят ишлари бўйича Деҳқонобод туман судида “Ер участкаларини ажратиш ва улардан фойдаланиш” мавзусида йиғилиш бўлиб ўтдиЖиноят ишлари бўйича Деҳқонобод туман суди раиси Низомжон Маҳмудов раислигида ўтган йиғилишда Ўзбекистон Республикасининг 2021 йил 16 августдаги “Ер участкаларини ажратиш ва улардан фойдаланиш, шунингдек ерларни ҳисобга олиш ва давлат ер кадастрини юритиш тизими такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим… Read more: Жиноят ишлари бўйича Деҳқонобод туман судида “Ер участкаларини ажратиш ва улардан фойдаланиш” мавзусида йиғилиш бўлиб ўтди
- Ер участкаларини ажратиш ва улардан фойдаланиш бўйича йиғилиш ташкил этилдиЖиноят ишлари бўйича Қамаши туман суди томонидан “Ер участкаларини ажратиш ва улардан фойдаланиш, шунингдек ерларни ҳисобга олиш ва давлат кадастрини юритиш тизимини такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғриси”ги Қонуннинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини тушунтиришга бағишланган… Read more: Ер участкаларини ажратиш ва улардан фойдаланиш бўйича йиғилиш ташкил этилди
- Маҳбуслар ҳолидан хабар олиндиБугун Қашқадарё вилоят суди раиси ўринбосари – жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати раиси Ўткир Мамадалиев Қарши шаҳрида жойлашган 5-тергов ҳибсхонасида сақланаётган маҳбуслар ҳолидан хабар олди ва у ерда сақланувчиларга яратиб берилган шароитлар билан яқиндан танишди. Учрашув давомида жиноят ишлари судда… Read more: Маҳбуслар ҳолидан хабар олинди
- ИБРАТЛИ СУДЬЯМаълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 7 декабрдаги “Судьяларнинг чинакам мустақиллигини таъминлаш ҳамда суд тизимида коррупциянинг олдини олиш самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони билан жорий этилган судьяларнинг рейтинг кўрсаткичларида юқори натижаларга эришган судьяларни “Ибратли судья” мукофоти билан тақдирлаш белгиланган. Судьялар… Read more: ИБРАТЛИ СУДЬЯ
- Хатосини тушуниб етган йигит қамоқдан озод қилиндиДеҳқонобод тумани Найман қишлоғида истиқомат қилувчи иккала ҳамқишлоқ ўртасида юзага келган ўзаро жанжал оқибатида Ш.Бойпўлатов Э.Бердиевни уриб, унга тан жароҳати етказади. Жиноят ишлари бўйича Китоб туман судининг 2022 йил 25 октябрдаги ҳукмига асосан Ш.Бойпулатов Э.Бердиевга ўртача оғир тан жароҳати етказганликда… Read more: Хатосини тушуниб етган йигит қамоқдан озод қилинди
- “Менинг маҳаллам – менинг судьям” ғояси амалдаҚарши шаҳри “Маҳаллот” маҳалласида “Менинг маҳаллам – менинг судьям” ғояси асосида ўтказилган учрашувда халқ депутатлари Қашқадарё вилоят Кенгашидаги Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси депутатлик гуруҳи аъзолари, партия фаоллари, маҳалла аъзолари ҳамда кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этишди. Тадбирда сўзга чиққан Қашқадарё вилоят… Read more: “Менинг маҳаллам – менинг судьям” ғояси амалда
- Иқтисодий суд судьялари билан учрашув ташкил этилдиҚарши туманлараро иқтисодий суди судьялари томонидан жорий Қарши шаҳар “Бунёдкор” маҳалла фуқаролар йиғинида “Аёллар дафтарига” киритилган хотин-қизлар, маҳалла фаоллари ва тадбиркорлар иштирокида учрашув ташкил этилди. Унда “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили” доирасида мамлакатимизда амалга оширилаётган суд-ҳуқуқ ислоҳотлари, коррупцияга… Read more: Иқтисодий суд судьялари билан учрашув ташкил этилди
- Фуқаро суд залидан озод қилиндиОдамларнинг соддалигидан фойдаланиб, уларнинг ишончига кириб, ўзлаштирган пулларни ўйламасдан ўзининг шахсий эҳтиёжларига сарфлаб юборган, пулларни қайтаришни эса хаёлига ҳам келтирмаган фуқаро Фарҳод Ҳамроев охир-оқибатда панжара ортидан қўним топди. Судланувчи Ф.Ҳамроев алдаш ва ишончни суистеъмол қилиш йўли билан ўзганинг мулкини қўлга… Read more: Фуқаро суд залидан озод қилинди
- Қашқадарё вилоят судлари раислари ва ўринбосарлари иштирокида Муборак туманида сайёр қабул ташкил этилдиФуқаролар билан ўтказилаётган очиқ мулоқотлар, аҳолини қийнаб келаётган муаммоларни ўз жойига бориб ўрганиш ва ечимига қаратилган сайёр қабулларнинг навбатдагиси Муборак туманининг Амир Темур маҳалла фуқаролар йиғинида ташкил этилди. Унда Қашқадарё вилоят суди раиси ва ўринбосарлари, Қашқадарё вилоят маъмурий суд раиси… Read more: Қашқадарё вилоят судлари раислари ва ўринбосарлари иштирокида Муборак туманида сайёр қабул ташкил этилди
- Қашқадарё вилояти судларининг 2022 йилнинг 9 ойи давомидаги фаолияти таҳлили ҳамда соҳага оид муҳим ва долзарб масалаларга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.Унда Қашқадарё вилоят суди раиси Абдуқаюм Маҳкамов, Қашқадарё вилоят маъмурий суди раиси Бахтиёр Қиличов ҳамда Қашқадарё вилоят суди раиси ўринбосарлари иштирок этди. 2022 йилнинг 9 ойи давомида Қашқадарё вилоят, туманлараро ва туман (шаҳар) судларига 11.314 (2021 йилда 11.487) та мурожаат… Read more: Қашқадарё вилояти судларининг 2022 йилнинг 9 ойи давомидаги фаолияти таҳлили ҳамда соҳага оид муҳим ва долзарб масалаларга бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
- Инсонпарварлик тамойили амалдаИнсонпарварлик тамойили асосида хато қилиб, йўлдан адашган ва пушаймонлик билдириб, тўғри йўлга қайтмоқ истаган маҳкумларнинг жазо чоралари енгиллаштирилмоқда. Ф.Холмуродов жиноят ишлари бўйича Қарши шаҳар судининг жорий йилнинг 9 сентябридаги ҳукми билан жиноят кодексининг тегишли моддаларига кўра 2 йил 1 ой… Read more: Инсонпарварлик тамойили амалда
- AЛДАНМАЙДИГАНЛАР КЎП БЎЛСА, АЛДАЙДИГАНЛАР КАМАЯДИ“Қарши халқаро аэропорти” МЧЖда Жиноят ишлари бўйича Қарши шаҳар суди раиси Ботирали Диёров билан учрашув бўлиб ўтди. Унда одил судловни самарали таъминлаш, суд муҳокамаларининг ошкоралиги, очиқ ва шаффофлигига эришиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган… Read more: AЛДАНМАЙДИГАНЛАР КЎП БЎЛСА, АЛДАЙДИГАНЛАР КАМАЯДИ
- Миришкор туманида сайёр қабул ташкил этилдиМаълумки, Қашқадарё вилоят судлари раислари ва ўринбосарлари томонидан мунтазам равишда олис қишлоқ, маҳалла ва овулларда сайёр қабуллар ўтказиб келинмоқда. Суд-ҳуқуқ масалалари билан боғлиқ ана шундай қабуллардан навбатдагиси Миришкор туманида ташкил этилди. Миришкор туманининг узоқ «Вори» маҳалла фуқаролар йиғинида ташкил этилган… Read more: Миришкор туманида сайёр қабул ташкил этилди
- Банкротлик ишлари бўйича йиғилиш ўтказилдиҚарши туманлараро иқтисодий суди томонидан тўловга қобилиятсиз деб топилган ва тугатиш ишлари муддати ўтган банкротлик ишлари бўйича йиғилиш ўтказилди. Давлат активларини бошқариш агентлиги Қашқадарё вилоят ҳудудий бошқармаси биносида суд тугатиш бошқарувчилари иштирокида ўтказилган мазкур йиғилишда 2022 йилнинг 9 ойи давомида… Read more: Банкротлик ишлари бўйича йиғилиш ўтказилди
- Қашқадарё вилояти судлари судьялари учун психологик тест синовлари бўлиб ўтдиЮртимизда судьяларнинг чинакам мустақиллигини таъминлаш, малакали кадрларни танлаш, уларни судьялик касбига тайёрлаш ва тайинлаш тизимини янада такомиллаштириш, фуқароларнинг одил судловга бўлган ишончини ошириш мақсадида олиб борилаётган ишлар Қашқадарё вилоятида ҳам изчиллик билан амалга оширилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 7… Read more: Қашқадарё вилояти судлари судьялари учун психологик тест синовлари бўлиб ўтди
- “Менинг маҳаллам – менинг судьям” институти амалдаБугунги кунда фуқароларнинг ҳуқуқий масалалар юзасидан муаммоларини тизимли ҳал этиш, ҳуқуқбузарлик профилактикаси, жиноятчиликка қарши курашиш, шунингдек ва аҳолининг ҳуқуқий онгини доимий ошириб боришга муҳим масала сифатида қаралмоқда. Қашқадарё вилоят судининг жиноят ишлари бўйича судьялари Шаҳзод Бахтиёров ва Аҳрор Ғоппоровлар томонидан… Read more: “Менинг маҳаллам – менинг судьям” институти амалда
- “Ёшлар – жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларга қарши”Маълумки, ҳуқуқбузарлик профилактикаси, жиноятчиликка қарши курашиш, шунингдек фуқароларнинг ҳуқуқий масалалар юзасидан муаммоларини тизимли ҳал этиш ва аҳолининг ҳуқуқий онгини доимий ошириб бориш давр талаби. Қарши шаҳридаги 41-сонли ихтисослаштирилган мактабда ташкил қилинган учрашувда Қашқадарё вилоят судининг жиноят ишлари бўйича судьялари Шаҳзод… Read more: “Ёшлар – жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларга қарши”
- “Аёллар дафтари”га киритилган хотин-қизлар билан учрашув ташкил этилдиФуқароларнинг мурожаатларини тинглаш, уларнинг муаммоларини ҳал этиш борасида Қашқадарё вилоят суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати судьялари томонидан аҳоли орасида учрашув ва давра суҳбатлари мунтазам ташкил этиб келинмоқда. Ана шундай учрашувлардан навбатдагиси Қарши шаҳри “Амир Темур” маҳалласида истиқомат қилувчи “Аёллар… Read more: “Аёллар дафтари”га киритилган хотин-қизлар билан учрашув ташкил этилди
- Судьялар хотин-қизлар билан учрашдиМаълумки, фуқароларнинг мурожаатларини тинглаш, уларнинг муаммоларини ҳал этиш бугунги куннинг энг долзарб масалаларидан биридир. Шу мақсадда Қашқадарё вилоят маъмурий суди раиси вазифасини вақтинча бажарувчи Бахтиёр Қиличов ва Қарши туманлараро маъмурий суди судьяси Латофат Зайниддиновалар иштирокида Қамаши туманидаги “Аёллар дафтари”га киритилган… Read more: Судьялар хотин-қизлар билан учрашди
- Қашқадарё вилоят маъмурий судида “Маърифат соати” ташкил этилди“Маърифат соати”да Қашқадарё вилоят маъмурий суди судьялари ва ходимлари иштирок этишди. Дастлаб, Қашқадарё вилоят маъмурий суди раиси вазифасини вақтинча бажарувчи Бахтиёр Қиличовнинг кун тартибидаги Ўзбекистон Республикаси Уй-жой Кодексига киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар юзасидан маърузаси ҳамда Қашқадарё вилоят маъмурий судининг 2022… Read more: Қашқадарё вилоят маъмурий судида “Маърифат соати” ташкил этилди
- Жиноят ишлари бўйича Кўкдала туман судининг сайёр мажлиси ўтказилдиЖиноят ишлари бўйича Кўкдала туман судининг очиқ сайёр суд мажлиси бўлиб ўтди. Унда маъмурий хуқуқбузарликларга оид жами 26 та иш кўриб чиқилди. Жумладан 7 та маъмурий ишларга жарима жазоси тайинланди, 2 та шахсларга нисбатан маъмурий қамоқ жазоси тайинланди. Шу жумладан… Read more: Жиноят ишлари бўйича Кўкдала туман судининг сайёр мажлиси ўтказилди
- «Суғурта муносабатларидан келиб чиқадиган низолар» мавзусида семинар ташкил этилдиМаълумки, иқтисодий судларда суғурта муносабатларидан келиб чиқадиган низолар билан боғлиқ ишларни кўриб чиқишда бир қатор муаммоларга кўп бора дуч келинади. Шу сабабли бундай муаммоларга ечим излаш муҳим масала. Шу максадида Шаҳрисабз туманлараро иқтисодий судининг судяьси О.Қурбонов томонидан «Микрокредитбанк» Шаҳрисабз туман… Read more: «Суғурта муносабатларидан келиб чиқадиган низолар» мавзусида семинар ташкил этилди
- Судьяларнинг аҳоли билан очиқ мулоқотлари давом этмоқдаМаълумки, оилалар ва маҳаллалардаги ижтимоий-маънавий муҳитга салбий таъсир кўрсатувчи омилларнинг сабаб ва шарт-шароитларини аниқлаш ҳамда бартараф этишга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш, фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органларида жамоат тартиби ва хавфсизлигини таъминлаш, ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш, шу жумладан, хотин-қизлар ҳуқуқбузарлиги профилактикаси, вояга… Read more: Судьяларнинг аҳоли билан очиқ мулоқотлари давом этмоқда
- Қашқадарё вилоят судлари томонидан тадбиркорлик субъектлари билан очиқ мулоқот ташкил этилдиБугун Қарши шаҳрида жойлашган Корхоналарни соғломлаштириш ва хусусийлаштириш клиникасида Қашқадарё вилоят судлари судьялари томонидан тадбиркорлар иштирокида очиқ мулоқот ташкил этилди. Унда тадбиркорлик субъектларига берилаётган имтиёзлар ва қулайликлар, мамлакатимиз суд-ҳуқуқ тизими соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, фуқаро ва тадбиркорларнинг ҳуқуқ ҳамда қонуний… Read more: Қашқадарё вилоят судлари томонидан тадбиркорлик субъектлари билан очиқ мулоқот ташкил этилди
- «Аёллар дафтари»га киритилган хотин-қизлар учун сайёр қабул ташкил этилдиБугун жиноят ишлари бўйича Миришкор туман суди судьяси Б. Тагаев ва Касби туманлараро иқтисодий суди судяси Ҳ. Абраевлар иштирокида Миришкор тумани «Ободон» маҳалла маскани биносида «Аёллар дафтари»да турувчи хотин-қизлар учун сайёр қабул ўтказилди. Унда туманнинг «Ободон” ва Ўзбекистон» маҳалласида истиқомат… Read more: «Аёллар дафтари»га киритилган хотин-қизлар учун сайёр қабул ташкил этилди
- “Ярашув тўғрисидаги ишлар бўйича иш юритиш” мавзусида семинар машғулоти ташкил этилдиҲуқуқбузарликлар профилактикаси жамоат хавфсизлигини таъминлашда муҳим ҳисобланади. Шу сабабдан ҳуқуқбузарликлар профилактикасига доир тадбирларни амалга оширишда мавжуд бўлган муаммоларни бартараф қилиш мақсадида ички ишлар ва суд органлари ҳамкорлигида бир қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Ғузор туман Ички ишлар бўлимида профилактика инспекторлари иштирокида… Read more: “Ярашув тўғрисидаги ишлар бўйича иш юритиш” мавзусида семинар машғулоти ташкил этилди
- Қашқадарё вилоят судлари масъуллари томонидан Қарши шаҳрида сайёр қабул ташкил этилдиҲуқуқий жиҳатдан кўмакка муҳтож бўлган фуқароларни қийнаб келаётган муаммоларни аниқлаб, жойида ижобий ҳал этиш, уларга зарур ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш мақсадида Қашқадарё вилоят судлари масъуллари томонидан ўтказиб келинаётган сайёр қабулларнинг навбатдагиси Қарши шаҳри аҳолиси учун ўтказилди. Унда Қашқадарё вилоят суди раиси… Read more: Қашқадарё вилоят судлари масъуллари томонидан Қарши шаҳрида сайёр қабул ташкил этилди
- Қашқадарёда республика ишчи гуруҳи иштирокидаги оммавий сайёр қабуллар давом этмоқдаҚашқадарё вилоятида республика ишчи гуруҳининг фуқаролар муаммолари билан ишлашни самарали ташкил этиш ва ечимини кутаётган масалаларни «маҳаллабай» ўрганган ҳолда жойида ва тезкор ҳал этишга қаратилган оммавий сайёр қабуллар давом этмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясининг сайёр қабуллар ўтказиш ҳақидаги топшириғига асосан… Read more: Қашқадарёда республика ишчи гуруҳи иштирокидаги оммавий сайёр қабуллар давом этмоқда
- “Менинг маҳаллам – менинг судьям” институти амалдаМаълумки, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси, жиноятчиликка қарши курашиш, шунингдек фуқароларнинг ҳуқуқий масалалар юзасидан муаммоларини тизимли ҳал этиш ва аҳолининг ҳуқуқни онгини доимий ошириб бориш давр талаби. Айни шу мақсадда жорий йилнинг 23 июн куни Қашқадарё вилоят судининг жиноят ишлари бўйича судьялари Ш.Бахтиёров,… Read more: “Менинг маҳаллам – менинг судьям” институти амалда